BLOG

Petícia

12.01.2024

Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov, alebo priamo.
Ústava SR, článok 2, ods. 1

Ak niekto na internete hľadá informácie o tom, ako sa v Záhorskej Vsi žije, dozvie sa hlavne o problémoch, ktoré tu máme.

V médiách sa najčastejšie sťažuje starosta obce. Za udržanie verejného poriadku je však podľa zákona zodpovedná obec.
Čiže - starosta.


Starosta sa roky sťažuje na poslancov obecného zastupiteľstva, ktorí mu nepomáhajú; na problémy, ktoré má ako starosta riešiť a tie SA neriešia; na štát, ktorý sa nestará; na mládež, čo sa potuluje v uliciach; na nedisciplinovaných a večne kritizujúcich občanov, ktorí kladú nepríjemné otázky a navyše spochybňujú, hľadajú iba chyby, hanobia,...

Plat starostu

15.12.2023

7.12. obec Láb na svojej oficiálnej facebookovej stránke informovala o zmenách v daniach a poplatkoch, spolu s vysvetlením, prečo je to potrebné a na čo budú peniaze použité.
V tom istom príspevku informovala o projektoch, cez ktoré sa obci podarilo získať viac ako 1 800 000 € (finančné prostriedky navyše k obecnému rozpočtu), spolufinancovanie...

Starosta je hlavne správcom obecného majetku, ktorý je vo vlastníctve všetkých obyvateľov obce.
Starosta je však zároveň aj predstaviteľom a štatutárom obce, a tiež najvyšším výkonným orgánom obce.

Výdavky obce

01.12.2023

Starosta sa často sťažuje, že obec nemá peniaze.
Keď sa však občan pozrie, kam všade a akými rôznymi spôsobmi odtekajú peniaze z obecnej kasy, rýchlo zistí, že peniaze sú na všetko možné.

Okrem toho, čo by potrebovali, či dokonca čo by chceli občania.


Majetok obce

10.11.2023

V dobre spravovanej obci je jednou z najdôležitejších oblastí starostlivosť o nehnuteľný obecný majetok a tiež o verejné priestranstvo.
Pravidelná starostlivosť o budovy a ich zveľaďovanie je povinnosťou dobrého hospodára.
Verejné priestranstvá ovplyvňujú kvalitu nášho života oveľa viac, ako si bežne uvedomujeme. Nielen preto, že upravený vzhľad je...

80 % verejných investícií sa na Slovensku financuje z eurofondov, napriek tomu tieto financie čerpáme slabo a neefektívne. Čerpanie dosahuje v súčasnosti úroveň 35 % a patríme v ňom k najhorším v Európe.

Od dôslednej ochrany životného prostredia záleží, či bude na Slovensku čistá pitná voda samozrejmosťou aj pre ďalšie generácie. Až 82,2 % pitnej vody pochádza zo zdrojov podzemnej vody a 17,8 % z povrchovej vody. Významným príspevkom k ochrane podzemných a povrchových vôd je pripojenie sa na verejnú kanalizáciu.

Sú malé úlohy, ktoré sa dajú vyriešiť za deň, a sú veľké úlohy, ktoré sa skladajú z množstva malých úloh, ktoré treba riešiť postupne dlhšie obdobie.
Pri správe obce je za jej plánovanie, organizovanie, vedenie a kontrolu zodpovedný výlučne starosta.