Vlajky

28.06.2026

Prečo vlastne?

Pôvodne som začala písať článok o úprave projektu na kanalizáciu. Ale – keďže som sa po viac ako desiatich mesiacoch zase zapojila do mailovej komunikácie s úradom a poslancami – téma tohto článku sa "predbehla". V pôvodnom návrhu RO č. 3/2026 bola totiž aj položka stožiare na vlajky obecný úrad vo výške 1 500 €. V priebehu pondelňajšieho rokovania finančnej komisie bola táto položka navýšená na 2 500 €. Za sedem minút. A 12 000 € na nový nábytok do kancelárie starostu bolo prerokovaných za minútu. O deň neskôr na zasadnutí OZ sa potom riešilo, či budeme rekonštruovať autobusové zastávky. Lebo však... to potrebujú len občania.


Ako úplne prvé - lešenie z historickej budovy obecného úradu je už odstránené a treba uznať, že vizuálny výsledok rekonštrukcie sa ukazuje ako veľmi vydarený (financovanie už asi nie, ale to je tiež na samotný článok).

Tie stožiare mi však vŕtajú v hlave.
Na fasáde totiž historicky boli umiestnené aj prvky, ktoré vyzerajú ako držiaky na vlajky, ale (ak si dobre pamätám) nikdy tak využívané neboli. Vlajky visievali na malých držiakoch z balkónov na bočných krídlach budovy (vľavo slovenská, vpravo vlajka EÚ).

google maps - stav september 2022


Po rekonštrukcii tam tie (asi) držiaky na vlajky stále sú.
Pritom pri rekonštrukciách sa nefunkčné alebo nepotrebné prvky spravidla odstraňujú, neponechávajú sa na budove bez zjavného účelu.

A viete, ako to so mnou je...
Keď niečomu nerozumiem, spýtam sa. 


Mail adresovaný starostovi obce, obecnému úradu, poslancom a mne (konverzáciu 23.6.2026 začala Mgr. Zdenka Meňhartová, mailové vlákno má názov Kanalizácia - informácia).


24.6.2026   21:41 hod.     Anna Miškerníková

A keď už píšem.

Išla som dnes okolo budovy OcÚ. Po zložení lešenia sa ukazuje, že to bude vyzerať fakt dobre.
Ale nie je mi jasné, prečo ideme (podľa RO č. 3/2026) osádzať ešte tri stožiare na vlajky, keď architekt na to zjavne myslel. Navyše, na finančnej komisii sa hovorilo o stožiaroch 6-7 metrov vysokých. To je fakt veľa, vlajky by tak boli až niekde nad tým nápisom Obecný dom. A boli by veľmi dominantné. Kde vlastne by boli tie stožiare? A tie držiaky potom budú prázdne? Alebo ako to máte premyslené? Alebo inak - konzultoval to niekto s pánom Koštiaľom?

Ja som teda poprosila len AI...


Odpoveď doteraz nedorazila žiadna.
No, možno príde neskôr.

***

V každom prípade som sa začala obzerať, ako to s vlajkami majú inde. V piatok som sa pri ceste z Bratislavy zastavila vo Vysokej pri Morave.


***

Dnes som sa previezla do Suchohradu.

***

A pretože je tak veľmi teplo, vrátila so sa potom domov a obecné úrady v ďalších obciach som už obkúkala len na google mapách.

Obecný úrad v Jakubove.

***

Obecný úrad v Lábe.

***
Obecný úrad v Kostolišti.


V Suchohrade majú pred obecným úradom dva samostatné stožiare. Podľa pomeru k informačným tabuliam odhadujem ich výšku približne na šesť metrov. Stožiare sú umiestnené s viac ako desať metrovým odstupom od budovy, pred nízkym jednopodlažným obecným úradom a v priestore, kde majú okolo seba dosť miesta.
Navyše tam nie sú najvyšším ani najvýraznejším prvkom – je tam drevená zvonička, vedľa informačné tabule. Aj keď by som osobne zvolila možno o niečo nižšie stožiare, v tomto priestore to ako celok ešte funguje pomerne vyvážene.

V Jakubove pôsobí riešenie ešte striedmejšie. Stožiare sú nižšie, ďalej od budovy a nepôsobia rušivo. Pomer cena/výkon/vzhľad mi tam vychádza veľmi rozumne.

Vo Vysokej pri Morave a v Lábe majú vlajky riešené jednoduchými držiakmi priamo na budove. Nie je to okázalé riešenie, ale je funkčné, pritom finančne a priestorovo nenáročné a podľa mňa úplne postačujúce.

V Kostolišti ma zasa zaujalo najmä to, že pred obecným úradom majú novo vysadené stromy. Myslím normálne stromy, ktoré sa rozrastú a čoskoro budú budovu nielen tieniť, ale prostredníctvom evapotranspirácie aj prirodzene ochladzovať svoje okolie.


A potom je tu Záhorská Ves.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že keďže máme väčšiu budovu obecného úradu ako Suchohrad, môžeme mať aj vyššie stožiare. Lenže v architektúre to takto jednoducho nefunguje. Nie je to súťaž v disciplíne "väčšia budova = väčšie všetko". Dôležité sú proporcie, vzájomné vzťahy jednotlivých prvkov, ich vzdialenosti a to, čo sa stane dominantou priestoru.

Ak by boli stožiare umiestnené pred budovou, teda pri chodníku, boli by od budovy vzdialené približne osem metrov. Pri výške šesť - sedem metrov by boli mimoriadne výrazné a vlajky by sa ocitli niekde vo výške nápisu Obecný dom alebo ešte vyššie. Navyše by zrejme zanikli minimálne dve parkovacie miesta zo siedmych (jedno je vyhradené pre ZŤP - v budove sídli aj lekáreň).
Takéto riešenie preto nepovažujem za šťastné.

Ak by sa mali zachovať všetky parkovacie miesta, zostávala by ešte možnosť posunúť stožiare bližšie k budove.
Paradoxne by to však bolo ešte horším riešením. Čím bližšie pri fasáde by stožiare stáli, tým viac by opticky "vyrastali" z budovy a tým dominantnejšie by pôsobili. A zrazu by sme nemali pekne zrekonštruovaný obecný dom s vlajkami, ale (vizuálne a pocitovo) tri sedemmetrové stožiare a niekde za nimi (nejaký) obecný dom.

Ďalšia možnosť by bola umiestniť stožiare na ľavú stranu budovy, medzi brezu a budovu. Lenže táto breza je dnes jedným z mála veľkých stromov v centre obce. Od jari do jesene by svojou korunou stožiare z väčšej časti zakrývala. A obávam sa, že skôr či neskôr by zaznela otázka, čo s tým.

Štvrtá možnosť je priestor medzi obecným úradom a hasičskou zbrojnicou. Tam by stožiare pôsobili ako dodatočne vložený prvok bez prirodzenej väzby na budovu. A aj v tomto prípade by si pozorovateľ pravdepodobne všimol najskôr brezu a až potom stožiare.

Tým sa dostávame k samotnej breze. Vyrezali by sme ju? Aby "nezavadzala"? Rovnako, ako pred časom zmizla z toho istého priestoru pomerne veľká čerešňa?

google maps, stav september 2022


Máme koniec júna a vonku sa teploty blížia k 40°C . Vieme, že podobných dní bude v budúcnosti pribúdať. Veľké stromy už dnes nie sú len estetickým doplnkom verejného priestoru. Stávajú sa nevyhnutnou súčasťou obce, ktorá sa chce prispôsobiť meniacemu sa podnebiu a zostať aj počas letných horúčav miestom, kde sa dá normálne fungovať.

V našej obci pritom skutočne veľké stromy vo verejnom priestore môžeme spočítať na prstoch dvoch rúk. 
Navyše, veľký strom nevyrastie za rok ani za jedno volebné obdobie. Potrebuje desaťročia. O to väčšia škoda je, keď necháme uhynúť stromy, ktoré už boli vysadené. Na jeseň 2024 obec kúpila tridsať ozdobných krov a tiež šesť stromčekov a k nim aj zavlažovacie vaky.


Všetky dreviny vysadili dobrovoľníci. Minulý rok boli vaky k stromom osadené neskoro, tento rok nie sú osadené vôbec. Z kríkov už nezostal žiadny, pred týždňom definitívne vyschol štvrtý strom a posledné dva stromčeky z pôvodných šiestich – tie v parku pri pošte – sú pravdepodobne pre nedostatok vody už nevratne poškodené.

Obec pritom nemôže povedať, že vaky nemal kto osadiť. Ak má kto kosiť, tak má kto osadiť vaky. Trebárs aj namiesto toho kosenia, ktoré by sa počas takýchto horúčav malo výrazne obmedziť. Vyšší trávny porast totiž pomáha zadržiavať v pôde vlhkosť, obmedzuje prehrievanie povrchu a spomaľuje vysychanie okolia. Pokosiť všetky trávnaté plochy na pol zápalky a zároveň nepolievať novovysadené dreviny je veľmi zlá kombinácia.
Obecný úrad bol pritom na toto všetko opakovane upozorňovaný.  


No a ešte – na utorkovom zasadnutí obecného zastupiteľstva sa tiež riešilo, že či obec bude alebo nebude rekonštruovať autobusové zastávky; a ak áno, tak kedy a ktoré...

Pritom:
– kúpa tých tridsiatich kríkov, šiestich stromčekov a kúpa zavlažovacích vakov vyšla na 1 300 € (a pretože všetky dreviny pre nepolievanie vyschli, alebo čoskoro vyschnú, tie peniaze boli vlastne vyhodené do luftu);
– tri nové stožiare na vlajky majú stáť 2 500 € (pritom na budove sú držiaky na vlajky – ak to teda držiaky sú; ale aj keď nie, nemali sme stožiare doteraz a čo sa stalo?);
– a dostali sme dotáciu na rekonštrukciu autobusovej zastávky vo výške 1 000 € (rovnako ako minulý rok, ale tú minuloročnú sme vrátili).

Tých minutých 1 300 € už je proste preč, ale 2 500 € + 1 000 € je dokopy suma, ktorá by podľa orientačného odhadu stačila na vybudovanie aspoň jednoduchej zastávky (napr.) pri cintoríne v smere od Vysokej (prístrešok + spevnenie/vydláždenie plochy pod zastávkou).


Samozrejme, obec môže mať legitímne dôvody, prečo za prioritu považuje stožiare na vlajky. A tiež nábytok do kancelárie starostu.
Ale potom by bolo dobré tieto priority občanom aj vysvetliť.

Pretože pri pohľade na súčasný stav sa otázka ponúka sama: 

Čo je dnes pre obec dôležitejšie – tri nové stožiare na vlajky, reprezentačný nábytok v jednej miestnosti, v ktorej sa väčšina občanov nikdy neocitne – alebo vyriešenie aspoň jednej autobusovej zastávky z piatich (obe zastávky na Stupavskej, zastávka Cintorín v smere od Vysokej, zastávka Škola a Kultúrny dom v smere na kompu), kde si obyvatelia (mladí, starí, chorí, unavení...) nemôžu v lete sadnúť do tieňa a v daždi pri čakaní na autobus moknú?



PS pre "cezpoľných" čitateľov –  na náhľadovej fotke je aktuálny stav takmer dokončenej rekonštrukcie historickej budovy obecného úradu. Fotografia je robená z uhla, kde je v popredí hlavne breza. 

Fotografia perspektívu mierne skresľuje, pretože je fotená len mobilom a z pohľadu vo výške očí. "Naživo" však brezu človek nevníma ako dominantný prvok, ktorý by budovu zakrýval. Naopak. Strom pri pohľade z ulice priestor zjemňuje, opticky ho ukotvuje a vytvára prirodzený prechod medzi budovou, hasičárňou a verejným priestorom pred nimi. Práve vďaka nej nepôsobí celý priestor ako veľká plocha betónu, omietky a parkovacích miest. 

Alebo inak – breza dodáva priestoru mierku, mäkkosť a život. A možno práve preto si ju v reále človek ani neuvedomuje, až... až kým si nepredstaví, že tam zrazu nie je.



Share