211 - INSUCCOR - mesačné výkazy

Posledná aprílová
Infožiadosť,
ktorú som 27.4.2026 poslala na obecný úrad, bola tiež krátka a nebolo kvôli nej
treba ísť do archívu. Vypracovanie odpovede a naskenovanie celkovo sedemnástich
strán dokumentov mohlo zabrať povedzme tie štyri hodiny. A prišlo mi to
kedy? Správne, na dvanásty pracovný deň.
Zhrnutie – informácie existujú a boli
poskytnuté. Pýtala som sa, pretože ma naozaj zaujíma, prečo a za čo
vlastne sme firme INSCUCCOR zaplatili (podľa k dnešnému dňu zverejnených faktúr)
dokopy 37 303,60 €.
Infožiadosť 27.4.2026

Odpoveď 13.5.2026

Všetky prílohy sú nižšie, ak si to chce niekto prejsť.
Zhrniem to aj podľa predošlej infožiadosti:
Obec do polovice roku 2026 uhradila spoločnosti INSUCCOR (zatiaľ) 17 320
€ za prípravu troch projektov (rekonštrukcia multifunkčného ihriska, budovy
základnej školy a detského ihriska Slniečko). K dnešnému dátumu však ešte
žiadny z týchto projektov nepriniesol obci reálne dokončenú investíciu.
Zároveň (k dnešnému dňu) obec tejto firme zaplatila 19 983,60 € za
práce na projekte rekonštrukcie budovy obecného úradu.
Doterajšie náklady na INSUCCOR súvisiace s rekonštrukciou budovy OcÚ:
Spracovanie žiadosti o NFP 3 600,00 €
Implementácia projektu 2025 6 100,80 €
Implementácia projektu 2026 10 282,80 €
Spolu: 19 983,60 €
Obec v tejto sume zaplatila za prípravu projektu, projektový manažment a implementáciu. Popri tom ešte samostatne platí projektanta, stavebný dozor, zhotoviteľa, verejné obstarávania (časť robil tiež INSUCCOR, ale je to osobitne fakturované), zamestnancov úradu a starostu.
Otázka znie: ak obec investovala takmer 20 000 € do externej prípravy a implementácie projektu rekonštrukcie obecného úradu, zodpovedá tomu aj kvalita prípravy a priebehu realizácie stavby?
Zo zápisníc z kontrolných dní pri realizácii rekonštrukcie historickej budovy obecného úradu vyplýva, čo v projekte chýbalo, čo sa riešilo za pochodu, čo bolo mimo rozpočtu, čo nebolo v projektovej dokumentácii, čo sa menilo a a kto bol reálne aktívny.
Zároveň zápisnice zachytávajú predovšetkým technicko-prevádzkovú komunikáciu medzi projektantom, zhotoviteľom, investorom a stavebným dozorom. Firma INSUCCOR ako hlavný koordinátor tam pritom akosi vidieť nie je.
No dobre, takže v kontrolných dňoch tá zaplatená práca firmy INSCUCCOR asi nebude.
Podľa zmluvy má však firma tiež pomáhať zabezpečiť, aby projekt ako celok prebiehal v súlade najmä so zmluvou o poskytnutí NFP, s podmienkami poskytovateľa dotácie, harmonogramom projektu, s pravidlami oprávnenosti výdavkov, s pravidlami publicity, administratívnymi povinnosťami, monitorovacími povinnosťami, so žiadosťami o platbu, s pravidlami verejného obstarávania (v rozsahu, ktorý zmluva určuje) a koordinovať komunikáciu medzi jednotlivými účastníkmi projektu.
Lenže čo z toho je reálne viditeľné? Aspoň teda v tých mesačných
výkazoch?
Skúsme si predstaviť inú profesiu. Napríklad kebysi obec objednala
geodeta, výstupom by bol geometrický plán. Projektant by dodal projektovú
dokumentáciu. Zhotoviteľ stavby by vykonal nejakú fyzickú prácu.
INSUCCOR podľa mesačných výkazov vykonal monitoring, koordináciu,
komunikáciu, administráciu, konzultácie...
Á-ha.
No ale viete, mňa by naozaj zaujímali konkrétne výstupy napríklad z faktúry za február 2026, kedy bolo fakturovaných 37 hodín. Aké monitorovacie správy boli vypracované, ktoré žiadosti o platbu boli spracované, aké zmenové konania boli pripravené, aké stanoviská boli vypracované, aké dokumenty boli zaslané poskytovateľovi a aké výstupy boli vytvorené?
Lebo to, čo je napísané v tých výkazoch, sú opisy činnosti,
nie výstupu.
A z pohľadu kontroly hospodárnosti je medzi tým obrovský rozdiel.
Veľmi pravdepodobne by som sa na toto všetko úradu nepýtala, keby pri projekte rekonštrukcie budovy OcÚ všetko šľapalo
ako hodinky.
Lenže nešľape.
Okolo realizácie tohto projektu je kopec zádrhelov, ktoré nás stáli už teraz
desaťtisíce eur za práce naviac, neoprávnené výdavky a tak ďalej (bude o tom
samostatný článok). Ale firme INSUCCOR sme zatiaľ zaplatili nejakých 330 hodín "implementácie
projektu".
Hodinová sadzba pritom sama osebe nie je problém.
Problém vzniká vtedy, keď nie je možné spätne spojiť zaplatený čas s konkrétnym
výsledkom.
Preto som chcela vedieť, ako obec preukazuje, že verejné peniaze boli vynaložené hospodárne a že za ne dostala zodpovedajúcu protihodnotu. To je z pohľadu kontroly verejných financií úplne legitímny uhol pohľadu.
Keď som si pýtala mesačné výkazy, očakávala som niečo takéto:
Dátum Výstup Počet hodín
12. 2. Vypracovaná monitorovacia správa č. 1 –
4,5 hodiny
18. 2. Žiadosť o platbu č. 2 –
6 hodín
20. 2. Žiadosť o zmenu projektu – presun položiek –
3 hodiny
24. 2. Stanovisko k neoprávneným výdavkom –
2 hodiny
27. 2. Účasť na kontrolnom dni –
4 hodiny
28. 2. Komunikácia s poskytovateľom (päť e-mailov, dva telefonáty) –
2 hodiny
Takýto výkaz by som považovala za úplne normálny.
Miesto toho firma vo výkazoch posiela vágne formulácie, pod ktorými sa dá
predstaviť všeličo a zároveň nič.
Podľa mňa by obec mala od dodávateľa vyžadovať podrobnejšie preukázanie
konkrétnych výstupov jednotlivých fakturovaných hodín. Len tak možno posúdiť,
či pomer medzi cenou a skutočne odvedenou prácou zodpovedá princípu
hospodárnosti.
To by však musel za obec jednať aspoň priemerný manažér.
(pridávam v poradí, ako mi to bolo v jednotlivých pdf z úradu poslané)
(potom nasleduje už len PS pre "cezpoľných" čitateľov a linky na súvisiace články)

Výkazy INSUCCOR
INSUCCOR 2025
INSUCOOR 2026
PS pre
"cezpoľných" čitateľov – na náhľadovej fotke sú skrinky s úradnou tabuľou a oznamami starostu
pred dočasným sídlom obecného úradu. Práce na rekonštrukcii historickej budovy
OcÚ majú byť hotové do konca tohto mesiaca, potom sa má úrad sťahovať naspäť.
Ktovie, či na tú zrekonštruovanú fasádu znova osadia tieto dve skrinky. Asi by
ma to už ani veľmi neprekvapilo.


Súvisiace články:
211 - firma INSUCCOR s.r.o.
Prečo som sa vlastne pýtala
seriál o infožiadostiach nájdete TU