Dračie zuby

Na furt?
Dračie zuby sú betónové alebo železobetónové pyramídy, ktoré dostali pre svoj tvar skoro rozprávkové meno. V skutočnosti je ich účel veľmi pragmatický - sú to zátarasy na zastavenie alebo aspoň spomalenie prieniku tankov nepriateľskej armády k bráneným pozíciám.
Prvýkrát boli dračie zuby použité za druhej svetovej vojny a používajú sa doteraz. Ich výroba je lacná a rýchla a v závislosti od typu a triedy použitého betónu môžu mať životnosť až 300 rokov.
Na čo to je teraz dobré?
Neviem, či v Záhorskej Vsi zostali dračie zuby ako dedičstvo po pohraničiaroch, alebo sú rovnako staré ako ropíky. Správna je asi tá druhá možnosť.
Železobetónové ihlany sú rozmiestnené po celej obci a tiež v jej okolí. Celé desaťročia sú bez akejkoľvek údržby vystavené všetkým rozmarom počasia a tak je zreteľne vidieť, že sú už naozaj staré.
Niektoré zo zubov v obci suplujú parkovacie zábrany (spolu s rôznymi inými kusmi betónov a kameňov). Pri kompe sú betónové ihlany zrejme použité na spevnenie brehu. Jedna z prvých vecí, ktoré cudzinci uvidia po vstupe na Slovensko, je teda až surrealistická zostava asi dvadsiatich dračích zubov, rôzne zaborených do brehu. Cesta je ďalej lemovaná zostavou ďalších ihlanov, spojených hrubým drôtom. Dôvod umiestnenia? Zrejme žiadny.
Na vrchu hrádze v nevyrovnanom rade stojí ďalších šesť ihlanov. Úplne náhodne a nezmyselne, tiež bez akéhokoľvek účelu.
Zrejme za celé roky nikomu z vedenia obce nenapadlo, že čas trhol oponou a tieto relikvie minulosti mali byť z verejného priestranstva dávno odstránené.
Možno by mohli byť umiestnené v Múzeu železnej opony - keby sme teda také mali.
Na kompe



Pri novinovom stánku je zaujímavá zbierka zábran - dva kužele spojené reťazou, dva stĺpiky a jeden dračí zub.

Autobusová zastávka Kompa - jeden zub pred ňou, dva za ňou, posledný z nich blokuje vjazd do dvora.


Pri kultúrnom dome je jeden zub umiestnený ako zábrana pre vjazd motorových vozidiel. Značka Zákaz vjazdu pri hlavnej ceste je mnohými vodičmi zjavne ignorovaná.


Koniec ulice Šancová - vpravo sa vychádza na hrádzu, vľavo vedie poľná cesta na ulicu Pri trati a uprostred je v tráve zostava piatich zubov. Prečo tam sú? Záhada.


Pri hrádzi o sto metrov ďalej smerom na Vysokú je v neusporiadanej rade ďalších päť zubov.

Podivná zostava troch zubov na križovatke Železničnej a Moravskej. Ani tieto nebránia parkovaniu, ani nič neoznačujú - načo tam sú?

Jeden zub pridržiava zbytky výstražného trojuholníka pri vjazde na zberný dvor.

Úplne nezmyselný rad šiestich železobetónových ihlanov pri Ďalovke.


Tieto zuby (dva na jednej strane cesty do lesíka, tri na druhej strane, schované za plotom) sa zatúlali až na Gondzi.


A tento zub je romanticky umiestnený na kraji poľa na konci ulice Pri prvej kaplnke.


A o pár metrov ďalej je ďalší... Na čo tam je? Netuší niekto?

Myslíte, že sa v našej obci dračie zuby dočkajú 23. storočia?
Najzápadnejší ropík na Slovensku to zvládne celkom isto.
